Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jachtem z Chorwacji na Karaiby!

Jachtem z Chorwacji na Karaiby!

1 Wrz, 2017

Kiedy sezon żeglarski kończy się w jednym miejscu, w drugim dopiero się zaczyna. Tak jest właśnie z Chorwacją i Karaibami. Z tego powodu wiele firm żeglarskich oraz osób prywatnych decyduje się na przepłynięcie jachtem z jednej części globu na drugi.

Odbywa się to we wrześniu, rozpoczynając w Chorwacji, a kończy w listopadzie lub grudniu. Co ciekawe, ostatnia część wyprawy, można powiedzieć ta najważniejsza, czyli przez Ocean Atlantycki jest co roku organizowana jako regaty ARC, mające na celu nic innego jak po prostu wspólne, bezpieczne, przepłynięcie przez Atlantyk.

W przypadku firm Chorwackich wyprawa trwa około 12 tygodni, w zależności od tego czy ma to być luźniejsza wyprawa turystyczna, mająca na celu pozwiedzanie wybrzeża czy może cel ma być prosty – dopłynąć jak najszybciej. W większości oczywiście ludzie decydują się na tę pierwszą opcję, w końcu żeglarz to także podróżnik.

Trasa z Chorwacji jest nadzwyczaj ciekawa, natomiast zanim zaczniemy zwiedzać musimy zaliczyć pierwszy etap czyli odprawa w celu wpłynięcia na strefę Schengen UE, zalicza się to na początku trasy, wypływając z Chorwacji.

Pierwszym krajem na trasie zazwyczaj są Włochy. Kraj ten towarzyszy dość długo w trakcie podróży, wygodnie się podróżuje mając stały ląd obok siebie z nowoczesnymi portami. Kolejnym punktem na mapie, wciąż we Włoszech, lecz już na Morzu Śródziemnym, jest słoneczna Sycylia, skąd wyrusza się w region Sardynii.

W tym momencie opuszcza się Włochy i udaje w dalszą podróż, tym razem już będąc w większości na otwartych wodach. Kolejnym celem na mapie jest Palma de Mallorce oraz Ibiza, skąd płynie się w stronę stałego lądu – wybrzeży Hiszpanii. Płynąc wzdłuż wybrzeża tego państwa dopływamy do Gibraltaru skąd ostatnim celem przed Karaibami są Wyspy Kanaryjskie.

Tutaj zaczyna się największa przygoda, czyli przepłynięcie przez Atlantyk. Towarzyszą temu coroczne regaty ARC, podzielone na dwie części. Jedna to prawdziwe regaty, czyli inaczej mówiąc, kto pierwszy, ten lepszy, które startują parę dni wcześniej przed tymi drugimi, żeby oddzielić część sportową od tej turystycznej. Druga to właściwie nie tyle regaty, co wspólne i bezpieczne pokonanie Oceanu Atlantyckiego. Zagrożeń na tej trasie, a w szczególności o tej porze, nie ma zbyt wielu, największym mogą być jedynie wieloryby oraz orki, ale nawet te zwierzęta widząc taką ilość obiektów poruszających się po powierzchni, starają się wybierać inną trasę i z reguły nie dochodzi do żadnych incydentów.

Pod względem czysto żeglarskim można powiedzieć że nie jest to wybitnie ciekawy etap, o tej porze i w tym miejscu, płynie się głównie z wiatrem wiejącym od rufy co oznacza bardzo małą ilość zwrotów. Tym bardziej uczestnictwo w regatach ARC jest wskazane, płynięcie w towarzystwie innych jachtów z całego świata potrafi umilić uciekające mile morskie. Co ciekawe, udział w tego typu regatach, wymaga ówczesnego przygotowania jachtu, zgodnie z wytycznymi organizatorów. Głównie ma to na celu wymuszenie na uczestnikach sprzętu pozwalającego na bezpieczne przepłynięcie, co z kolei przekłada się na możliwość skupienia się na widokach, zabawie, poznawaniu nowych osób i samej przygodzie jaką niewątpliwie jest przepłynięcie przez Atlantyk i dopłynięcie na Karaiby.

 

Marcin Nogaj

www.bosforrejsy.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin