Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Łączenie elementów nierdzewnych – przegląd metod spawania

Łączenie elementów nierdzewnych – przegląd metod spawania

1 Lip, 2016

Wiele do tej pory pisałem o elementach stalowych, mieliśmy już nawet kompleksowe omówienie rodzajów stali, nigdy jednak nie zagłębiliśmy się w tematykę samego łączenia tych elementów, a ściślej rzecz ujmując – spawania stali nierdzewnej. Tym właśnie zajmiemy się w artykule. Oczywiście o metodach spawalniczych można pisać książki, my jednak omówimy tą problematykę  w telegraficznym skrócie, tak, aby można było dobrać odpowiednie urządzenie do konkretnej budowy czy naprawy.

Stal nierdzewna, czy to A2 czy A4, jest materiałem stosunkowo łatwym do łączenia poprzez spawanie. W warunkach „domowego warsztatu” możemy to wykonać trzema rodzajami spawarek: MMA, TIG oraz półautomatami spawalniczymi MIG/MAG. Oczywiście te skróty mogą być dla Was trudne do rozszyfrowania, dlatego właśnie omówimy je pokrótce.

Spawanie MMA to nic innego jak spawanie elektrodą otuloną, czyli najpowszechniejsza metoda spawania w gospodarstwach domowych. Elektroda używana podczas spawania, topi się i tworzy spoinę, natomiast zadaniem otuliny jest wytwarzanie gazów osłaniających stapiający się z elektrody ciekły metal oraz tworzenie żużla osłaniającego spoinę podczas stygnięcia przed dostępem tlenu z powietrza. Spoina powstała w wyniku spawania tą metodą pod względem estetycznym często pozostawia wiele do życzenia, ale urządzenia spawalnicze MMA są najtańsze (dobre urządzenie domowe zasilane prądem 230V to koszt od 500zł do 1200zł).

Podczas spawania półautomatem spawalniczym łuk jarzy się pomiędzy materiałem spawanym, a drutem spawalniczym automatycznie podawanym przez podajnik drutu. Przestrzeń łukowa i spawany materiał są osłaniane gazem obojętnym (MIG – argon) lub aktywnym (MAG – CO2 lub mieszanka Ar i CO2), dobranym odpowiednio do rodzaju spawanego metalu. W przypadku tej metody nie powstaje żużel, dlatego już po wstępnym oczyszczeniu spoina jest estetycznie wykończona. Przy wyborze półautomatu spawalniczego do spawania stali nierdzewnych warto zwrócić uwagę na to, aby urządzenie posiadało czterorolkowy podajnik drutu. Jest to niemal warunek konieczny, ponieważ nierdzewne druty spawalnicze są bardzo sztywne i zwykły – dwurolkowy – podajnik może nie sprostać zadaniu. Półautomaty spawalnicze przeżywają obecnie swój rozkwit, przede wszystkim ze względu na wprowadzenie spawarek opartych o transformatory wysokich częstotliwości, dzięki czemu znacznie podniosła się sprawność tych urządzeń, a dodatkowo cena stała się dużo bardziej przystępna (proste półautomaty zaczynają się od 1200zł, maszyny oparte o system czterorolkowy od 2000zł).

Najładniejsze wykończenie spoiny zapewnia spawanie metodą TIG. Obecnie spawanie TIG jest jednym z podstawowych procesów wytwarzania konstrukcji, zwłaszcza ze stali nierdzewnych. Właśnie ze względu na całkowitą kontrolę nad procesem spawania, metoda ta najczęściej jest wykorzystywana do spawania elementów nierdzewnych na jachtach. O ile w przypadku warsztatów produkcyjnych metoda sprawdza się idealnie, o tyle przy drobnych naprawach, najczęściej wymagany jest całkowity demontaż uszkodzonego elementu, dlatego właśnie metoda TIG nie jest najpopularniejsza, ale jest najdokładniejsza i najbardziej estetyczna. Dostępność spawarek TIG jest w chwili obecnej bardzo szeroka, a ich ceny znacząco się obniżyły i średniej klasy sprzęt do przydomowego warsztatu można już kupić za 1500zł, a spawarki z możliwością spawania aluminium osiągalne są nawet poniżej 3000zł.

 

Opracował
Robert Plewkiewicz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin