Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Krótki poradnik cumowania na dziko

Krótki poradnik cumowania na dziko

1 Lip, 2016

Są zwolennicy cumowania w marinach. Wiadomo – pod nosem tawerna, prysznic, a nawet wi-fi. Jednak nasze mazurskie jeziora pełne są buntowników lub poszukiwaczy przygód (a może po prostu tych, którzy nie szastają pieniędzmi na prawo i lewo), którzy jeśli mówią o cumowaniu, to tylko na dziko. Podajemy parę przepisów jak to zrobić, żeby nie uszkodzić łódki, nie zapłacić mandatu i po prostu miło spędzić czas.

Koniec języka za przewodnika

„Na dziko” to nie znaczy bezmyślnie i na chybcika. Wiemy (mniej więcej) gdzie się wybieramy, mamy paru pływających znajomych – warto wypytać ich o sympatyczne miejsca do cumowania. Tym bardziej, że w cumowaniu takim musimy parę rzeczy wziąć pod uwagę – na przykład wielkość łódki. Jeśli mamy do czynienia z małą, zarośniętą zatoczką a płyniemy w kilka jednostek – możemy się nie zmieścić. Zebrane od znajomych informacje warto sprawdzić wcześniej niż w ostatniej chwili – bo może z tej sympatycznej, wspomnianej zatoczki ktoś na przykład zdążył zrobić wysypisko śmieci? Albo urządziła tam biwak grupa harcerzy? Szukanie miejsca w ostatniej chwili nigdy nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli depcze nam po piętach nadciągający zmrok. W ciemnościach łatwo możemy przeoczyć różne znaki informujące nas, że brzeg jest zaminowany. To oczywiście żart, ale przez przypadek możemy zacumować na terenie rezerwatu albo terenu wojskowego albo prywatnym brzegu z dosyć nieprzyjemnych gospodarzem. A to czasem kosztuje, nerwy i pieniądze.

Trudności techniczne

Cumując na dziko warto pamiętać, że – w przeciwieństwie do mariny, gdzie zawsze znajdziemy pomocną dłoń do zacumowania tutaj jesteśmy zdani sami na siebie. Dlatego zawsze warto mieć na uwadze warunki pogodowe, a szczególnie wiatr. Warto także zachować szczególna ostrożność podczas podchodzenia do brzegu – nigdy nie wiadomo, czy na dnie na przykład nie kryje się zatopiony wrak ciągnika albo inna niespodzianka. Dlatego cumując na dziko warto zawsze podchodzić dziobem i powoli, najlepiej z czujką na dziobie i obserwować nie tylko dno ale i zerknąć czasem w górę, żeby uniknąć zaplątania masztem w korony drzew. Warto także  przynajmniej częściowo podnieść miecz i płetwę sterową oraz wyjąć z wody silnik.

Cumowanie

Kiedy jesteśmy jeszcze w sporej odległości, przygotujmy kotwicę i zaknagujmy wolny koniec liny kotwicznej. Kilkanaście metrów od brzegu – o ile długość liny na to pozwoli – rzucamy kotwicę. Pamiętajmy, że im bardziej poziomo przebiega lina od kotwicy do knagi, tym mniejsza szansa, że kotwica puści.

Przy cumowaniu należy pamiętać, że nie wolno nam cumować do najbardziej oczywistych obiektów czyli drzew (jeśli mamy duszę ryzykanta, możemy to zrobić, jeśli nie boimy się mandatu lub tego, że drzewo się złamie a my w środku nocy znajdziemy się na środku jeziora). A jeśli nie o drzewo to o co? Najlepiej jest zabierać „coś” do cumowania ze sobą – to może być metalowa, solidna kotwa, wkręcana w ziemię, do nabycia w sklepach ogrodniczych. Rolę kotwy może też pełnić druga kotwica, którą wyniesiemy na brzeg i tam sprytnie zamocujemy o jakieś stałe elementy.

Monika Frenkiel
www.tawernaskipperow.pl

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin