Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Żeglarstwo i co dalej…

Żeglarstwo i co dalej…

1 maja, 2016

Szkolenie żeglarzy, którzy dochodzą w późniejszym wieku do najlepszych wyników zaczyna się już w najmłodszych latach życia. Jest to głównie zależne od rodziców dziecka, ich samozaparciu, poświęceniu czasu oraz zainteresowaniu.

Żeglarstwo jest świetnym rozwiązaniem jeżeli zalezy nam na tym aby nasze dziecko spędzało aktywnie czas oraz unikało wielu zagrożeń wynikających  ze środowiskiem osób oraz miejsc w których ten czas wolny spędza.

Wysyłając dziecko na zajęcia w klubie żeglarskim możemy mieć pewność, ze znajdzie się ono pod opieką osób odpowiedzialnych, wykonujących swoją pracę z przyjemnością oraz nie będzie ono narażone na zagrożenia ze strony nie zawsze odpowiednich środowisk.

Młodzi żeglarze poznają postawowe tajniki tego pięknego sportu, uczą się pracy w grupie rówieśników, odpowiedzialności oraz w bardzo szerokim aspekcie dbają o kulturę fizyczną.

W wielu klubach przyjmowane są dzieci już od 6-tego roku życia, a najpopularniejszy darmowy program edukacji żeglarskiej działający w większości polskich miast przyjmuje dzieci w wieku 7-9 lat, oferując zajęcia raz w tygodniu a dla najzdolniejszych dzieci półkolonie  w okresie wakacyjnym. Program ma na celu dotarcie do szerszego grona dzieci nie tylko z rodzin już zaangażowanych w żeglarstwo.

Oczywiście wiadomym jest, że nie każdy poczuje miłość akurat do tego sportu jednak dla tych którzy będą chcieli kontynuować tą niesamowitą przygodę, która z czasem staje się nieodzowną częścią naszego zycia większość klubów w Polsce ma uszykowaną szeroką ofertę szkoleniową.

Dzieci zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem najczęściej od  klasy optimist. Drobna łódka o długości 230 cm oraz powieszchni żagla 3,5 m2 jest świetnym rozwiązaniem do nauki żeglarstwa. Mogą się na niej ścigać dzieci w wieku do lat 15, a dodatkowym atutem jest naprawdę wysoki poziom jaki reprezentuje Polska nawet na arenie międzynarodowej.

A co jak dziecko urośnie lub będzie miało ponad 15 lat? I tu nie zostajemy z tym sami. Większość o ile nie wszyskie kluby mają przygotowaną dalszą drogę żeglarską.

Dla dzieci które mają odpowiednie warunki fizyczne, najczęściej drogą wybieraną jest klasa laser. I tu mamy również parę możliwości. Dla młodszych adeptów żeglarstwa przewidziany jest laser 4.7 czyli łodka z żaglem o powieszchni 4.7 m2. Jest to bardzo dobre przygotowanie młodzieży do klas olimpijskich czyli Laser Radial dla Kobiet oraz Laser Standard dla mężczyzn.

Klasa laser w Polsce to jedna z największych flot łódek które ścigają się zarówno na śródlądziu jak i po morzu. W obecnym czasie cieszy się wielką popularnością, flota samych laserów 4.7 dzieli się podczas regat na 4 grupy i jest to często około 200 łodzi. Dodatkowym atutem jest bardzo prosta konstrukcja oraz fakt, iż laser jest monotypem- wszystkie części w każdej łodce są jednakowe, więc wszyscy zawodnicy ścigają się na podobnym sprzęcie. Dodatkowo ogromnym plusem jest to iż lasera bardzo łatwo zapakować na samochód osobowy i samodzielnie pojechać na regaty.

Inna możliwością na ciag dalszy naszej kariery po optimiście jest dwuosobowa klasa Cadet. Na łodkach tej klasy można pływać do 18-stego roku życia, dodatkowo klasa ta jest dwuosobowa. W różnych klubach można również przesiąść się na łodki innych klas jak na przykład 420, 470, 29’er lub inne klasy dwuosobowe których wybór najlepiej powierzyć trenerowi, który jako osoba doświadczona będzie wiedział na czym najlepiej dany zawodnik się sprawdzi.

Tak jak na początku przygody z żeglarstwem decydujący głos mają rodzice tak im dziecko jest starsze tym bardziej samdzielnie będzie podejmować decyzje związane z przyszłością żeglarską.

W większości klubów zajęcia nie kończą się jedynie na sezonie letnim. Najczęściej zawodnicy podczas zimy przenoszą się na baseny, siłownie oraz sale gimnastyczne. Najlepsi  wyjeżdzają na zgrupowania zagraniczne by móc trenować a wodzie. Również w wielu klubach oragnizowane są obozy narciarskie lub snowboard’owe.

Podsumowując żeglarstwo to piękny sport który uczy po prostu aktywnego życia, dlatego naprawdę warto od najmłodszych lat zaszczepić miłość do tego świetnego sportu.

Anna Zabłocka
Trener klasy Laser, Trener ŻLKS Poznań

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin