Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jak oszczędzać paliwo ?

Jak oszczędzać paliwo ?

4 Cze, 2011

O korzyściach płynących z racjonalnego gospodarowania paliwem nie trzeba chyba dzisiaj nikogo przekonywać. Nieustannie rosnące ceny paliw dają się we znaki wszystkim zmotoryzowanym. W samochodach komputery sterujące silnikiem już od wielu lat posiadają funkcję wskazywania zużycia paliwa w litrach na 100km, pozwalając użytkownikowi na śledzenie wielkości zużycia na bieżąco. Można wtedy dostosowując technikę jazdy do wskazań komputera, uzyskać znaczące oszczędności przekładające się na większą ilość kilometrów przejechanych na pewnej ilości paliwa.
A jaka jest sytuacja w przypadku silników spalinowych do łodzi motorowych ? Tutaj moce silników i tym samym zapotrzebowania na paliwo wcale nie są mniejsze niż w samochodach natomiast zdecydowanie większe są możliwości zoptymalizowania zużycia paliwa. W przypadku samochodu, kierowca może w zasadzie wpływać tylko na prędkość jazdy i to ograniczonym stopniu , gdyż musi ją dostosowywać do aktualnej sytuacji na drodze. Zupełnie inaczej jest na łodzi motorowej, gdzie oprócz prędkości, której na ogół nie narzucają inni użytkownicy dróg wodnych, sternik może kontrolować ustawienie trymu silnika oraz rozłożenie masy rufa-dziób (przemieszczając załogę). Właściwy wybór ustawień tych poszczególnych elementów daje w końcowym efekcie poważne bo sięgające 30-40% zmniejszenie zużycia paliwa. Aby wiedzieć jak tego dokonać niezbędna jest oczywiście informacja o wielkości zużycia paliwa. Najnowsze modele silników zaburtowych z wtryskiem paliwa dostarczają tego typu informacji, tylko, że niestety wiąże się to z dużymi kosztami zegarów oraz koniecznością dokupienia dodatkowego modułu GPS. Racjonalnym rozwiązaniem i jednocześnie uniwersalnym jest stosowanie urządzeń posiadających sensor przepływu paliwa, gdyż dają się one zastosować do wszystkich typów silników, zarówno z wtryskiem jak i gaźnikowych 2 i 4 suwowych.
Ciekawą propozycją są najnowsze wyroby polskiego producenta, wprowadzającego na rynek urządzenia pod marką Flowtrecs. Jest to polski produkt będący nowatorskim systemem pomiaru zużycia paliwa, bo w stosunkowo niskiej cenie (poniżej 900zł) łączy w sobie funkcjonalność wielu instrumentów takich jak przepływomierz, obrotomierz, licznik motogodzin, woltomierz i GPS z mapą Polski i nawigacją. Oprócz tego jest urządzeniem mobilnym bo po wyjęciu z łodzi staje się np. w samochodzie pełnosprawną nawigacją GPS.

Artykuł na podstwie materiałów www.flowtrecs.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin