Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Na błysk! – zadbaj o każdą powierzchnię

Na błysk! – zadbaj o każdą powierzchnię

4 Sty, 2016

Nadszedł martwy okres dla pływania po naszych akwenach, część jednostek znalazła miejsce zimowania, ale wiele z nich wymaga prac konserwacyjno remontowych. Jak dobrze wiemy, nie jest tak, że to co zostało zrobione, będzie działało zawsze. Ta sama zasada dotyczy zarówno sprzętów, jak i samych wykończeń. Można byłoby nawet zaryzykować stwierdzenie, że często jest tak, że powłoki farb czy olejów przez oddziaływanie wody czy chłodu zimą, wyglądają tragicznie.

            Właśnie ta problematyka będzie tematem tego artykułu. Stajemy bowiem przed możliwością pozbycia się części procesów przygotowawczych tuż przed sezonem letnim. Na samym jachcie, znajdujemy różne wykończenia, z jednej strony będą tutaj farby i lakiery, najczęściej poliuretanowe, o zdecydowanie twardej charakterystyce, z drugiej strony mamy wszelkiego rodzaju woski i oleje. Wykończenia na bazie oleju oparte są najczęściej na żywicach alkidowych, które wymagają umiejętnego traktowania.

Dlaczego zadbać przed zimą?

            Każda powierzchnia podczas eksploatacji jest narażona na mikroerozję, czyli powolne żłobienie przez wodę, wiatr i inne warunki atmosferyczne. Łatwo jest sobie wyobrazić, jakie skutki może mieć narażenie takich powierzchni na wilgoć w połączeniu z pętlą zamarzania i rozmarzania. Jeśli nie zadbamy, aby tego typu nawet minimalne ubytki w powłokach zniwelować lub uzupełnić, znacząco skrócimy żywotność obecnej powłoki, nie wspominając już o materiale, na którym jest ona nałożona.

Ręcznie czy maszynowo?

            Krótko można powiedzieć: i tak i tak… Nie wyczerpuje to jednak tematu, ponieważ z jednej strony jeśli ktoś miałby cały jacht polerować ręcznie, to pewnie zajęłoby jemu to przynajmniej kilka tygodni. Z drugiej strony nie wszystko (detale) da się wykonać pracując maszynowo. Pracę zdecydowanie ułatwiają polerki i szlifierki mimośrodowe lub oscylacyjne, jednak trzeba pamiętać, że nie powinny to być amatorskie urządzenia, choćby z uwagi na to, że lakiery poliuretanowe wymagają dużo większej ostrożności, a przy ciemnych kolorach łatwo o tzw hologramy, szczególnie stosując domowe urządzenia. Urządzenia polerskie powinny być oczywiście uzupełnione o odpowiednie środki ścierne, polerski i konserwujące ale to już temat na inny artykuł.

Opracował
Robert Plewkiewicz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin