Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

40 lat pod żaglami

40 lat pod żaglami

2 Gru, 2015

Jubileusz  40- lecie Krośnieńskiego Okręgowego Związku   Żeglarskiego

          Dzięki wybudowaniu na Podkarpaciu  zapory wodnej  Solina – Myczkowce w 1968r stworzono  możliwość wypoczynku  na brzegach Jeziora Solińskiego, jak  również  uprawiania  sportów wodnych, głównie żeglarstwa.

Założyciele  KOZŻ to osoby z Krosna, Sanoka,Leska i okolic których zapał i zaangażowanie pozwoliły na formalny  rozwój i  upowszechnianie żeglarstwa w byłym Województwie Krośnieńskim.

Zebranie założycielskie   KOZŻ w 1975 roku było poprzedzone organizacją klubów żeglarskich w latach wcześniejszych, których było wtedy 5, zrzeszających 241 członków. Finansowanie oparto na dotacjach z Funduszu Kultury  Fizycznej oraz dotacji państwowych.

Początki były trudne, problemem był brak  własnej bazy, bo dopiero  po 1987 roku pozyskano teren  pod budowę ośrodka w Polańczyku. Pierwsze obiekty  to drewniane domki, a sprzęt pływający to jachty wyremontowane przez żeglarzy.

Zmieniała się sytuacja polityczna i gospodarcza,  znikły  dotacje, a środki na działalność  statutową  trzeba  było wypracować.

Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach, jednak  żeglarze  potrafią  zmobilizować się w najtrudniejszych nawet sytuacjach, jak w 2003  roku gdy pożar  prawie doszczętnie zniszczył cały ośrodek .

W krótkim okresie  7-miu miesięcy  jak przysłowiowy „Feniks z popiołu ” powstał już nie drewniany  lecz  murowany w  nowej  architekturze . Dzisiaj możemy się pochwalić  nowoczesną bazą  szkoleniową  z noclegami  na 40 miejsc, pozwalającą  prowadzić szkołę żeglarską , budynek wypoczynkowy , zadaszona estrada i wiata ogniskowa .

Przy głównej kei cumuje siedem jachtów  szkoleniowych pozwalających na szkolenie ok.150 żeglarzy rocznie .

Coraz  więcej chętnych do uprawiania  żeglarstwa  i szkoleń przyjeżdża  z różnych zakątków Polski  a nawet z zagranicy.

Bieszczady to urokliwy zakątek, specyficzne ukształtowanie  górskiego terenu, a co za tym idzie, wiatry nad jeziorem które niejednemu doświadczonemu  żeglarzowi  np. z Mazur  uświadomiły że niewiele  jeszcze umie.

Dzisiaj  KOZŻ  zrzesza  9 klubów żeglarskich aktywnie uczestniczących  w żeglarskim życiu . Organizują regaty, rejsy turystyczne  których w sezonie odbywa się do  dwudziestu.

Główne uroczystości rocznicowe  40-lecia  odbyły się  4 lipca  oczywiście w ośrodku żeglarskim  KOZŻ w Polańczyku, łącząc je z regatami o „ Błękitną  Wstęgę  Jeziora Solińskiego ”.

Prestiżowy wyścig wygrał  Julian Lenczyk na „ Majestiku” z  „ Albatrosa” najstarszego klubu w  KOZŻ.

Zanim wystartowali żeglarze, odbyła się uroczysta  część oficjalna , którą  rozpoczął krótkim przemówieniem Prezes KOZŻ Jerzy Stasiczak.

Minutą ciszy  i odsłonięciem tablicy pamiątkowej oddano hołd tym żeglarzom którzy  odeszli  już na „ wieczną wachtę ” a następnie  wyróżniono pamiątkowymi medalami   działaczy,sponsorów ,kluby i instytucje   które pomagały  w rozwoju KOZŻ.

Po zakończeniu części oficjalnej  weterani żeglarstwa  oddawali się  wspomnieniom oglądając archiwalne zdjęcia  i filmy, oraz żeglowali jak za dawnych czasów.

Przez cały dzień firma cateringowa bezpłatnie serwowała posiłki i napoje, a wieczorem zaczęła  się żeglarska zabawa  przy muzyce szantowego zespołu „Port”

z Przemyśla, która trwała do północy. Nie zabrakło  tradycyjnego  ogniska  z pysznym bigosem.

Solińscy żeglarze wciąż potrafią  się świetnie  bawić mimo że niektórzy mają 40 lat  więcej …..

Opisał: Kazimierz Grzebień

Krośnieński OZŻ   38-610 Polańczyk, ul. Równa 26

                    e-mail- ozzkrosno@poczta.onet.pl

                      www.kozz.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin