Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Marine Weather/Sail Grib – pogoda dla żeglarzy na smartfony

Marine Weather/Sail Grib – pogoda dla żeglarzy na smartfony

2 Gru, 2015

Marine Weather/Sail Grib – prognoza pogody dla żeglarzy na smartfony i tablety

Mając pod ręką samrtfon lub tablet z systemem operacyjnym ANDROID i dostęp na morzu lub w marinach do internetu możemy na bieżąco sprawdzać prognozę pogody, która podczas żeglowania odgrywa wielką rolę. Do pobrania ze Sklepu Play mamy kilka ciekawych aplikacji, dzięki którym poznamy warunki atmosferyczne dla interesującego nas w danym momencie akwenu.

Opisana w artykule aplikacja Marine Weather/Sail Grib została wyróżniona przez Yachting World
i uznana za aplikację lutego 2013 przez CRUISING WORLD. Korzystanie z niej jest bardzo proste. Po pobraniu SailGrib, zainstalowaniu i zaakceptowaniu warunków na ekranie startowym, wybieramy obszar, dla którego chcemy pobrać prognozę pogody (Ilustracja numer 1). Trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu otwierają ustawienia (Ilustracja numer 2), w tym informacje pogodowe, na których nam najbardziej zależy. W ten sposób można sprawdzić m.in.: siłę i kierunek wiatru, zachmurzenie, ciśnienie, opady i inne.  Wystarczy zaznaczyć te opcje, które nas interesują
i po pobraniu grib-a poprzez kliknięcie kółka w prawym górnym rogu, mamy je wyświetlone na ekranie (Ilustracja numer 3).

Ilustracja 1, 2

Ikona kalkulatora w prawym dolnym rogu pozwala przeglądać meteogram dla współrzędnych geograficznych określonych przez centralny znacznik (Ilustracja numer 4).

Ilustracja 3, 4

Przesuwając ekran zmienia się położenie centralnego wyznacznika i w lewym górnym rogu wyświetlają się informacje pogodowe dla wprowadzonych wcześniej współrzędnych określających nasze położenie. Przez kliknięcie białej strzałki w niebieskim kole, które znajduje się w środkowej dolnej części ekranu, wyświetla się prognoza pogody na najbliższe 36 godzin. Strzałki z lewej i prawej strony ekranu pozwalają na stopniowe przeglądanie prognozy z częstotliwością co trzy godziny. Dla obszarów morskich, na których występują pływy, niebieskimi kółkami oznaczone zostały porty wraz z informacjami o wielkości pływów. Dane te otrzymujemy równocześnie z pogodowymi (Ilustracja numer 5 i 6). Najeżdżając kursorem na interesujący nas port i pobierając meteogram otrzymujemy również informacje o pływach (Ilustracja numer 7).

Ilustracja 5, 6, 7

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin