Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Mityczna Grecja

Mityczna Grecja

7 Sie, 2015

Osobom, które pragną uciec przed wakacyjną nudą, polecamy rejs w Grecji z obowiązkowymi przystankami na wyspie Keos, Milos czy Serifos. Rejs w Grecji to wspaniała alternatywa dla osób, które swoje pierwsze doświadczenia zdobywały na Bałtyku, morzu zimnym i dość kapryśnym. Grecja oferuje dużo słońca, łagodną bryzę, interesujące miejsca do zwiedzania, egzotykę oraz spokój. 

Greckie wyspy są bardzo malownicze. Turystów przyciąga przede wszystkim zapierająca dech w piersiach architektura. Jednak Grecja to nie tylko brukowane uliczki, kościoły z błękitnymi kopułami, białe domy czy wiatraki. To również zachwycające plaże, krystalicznie czysta woda, idylliczny krajobraz oraz wspaniała atmosfera.

Grecja pobudza wyobraźnię 

Z uwagi na mnogość portów i możliwość postoju w licznych marinach rejs w Grecji nie wymaga posiadania nadzwyczajnych umiejętność. Niemiej jednak w okresie wakacyjnym można liczyć na prawdziwie żeglarską pogodę. Rejs w Grecji to niezapomniane przeżycie, które pobudza wyobraźnię i jest miłą niespodzianką dla osób lubiących historię. Pamiętajmy, że Grecja słynie z wielu mitów. Pozostałości po nich są wręcz namacalne.  Pamiątek potwierdzających burzliwą, grecką historię jest pod dostatkiem. Grecja to także  kraina kontrastów. Z jednej strony spotkać można dzikie i nie do końca odkryte okolice, z drugiej zaś wspaniale zagospodarowane obszary i tętniące życiem kurorty.

Marina Zea – początek rejsu 

By rejs w Grecji upłyną pod znakiem komfortu i bezpieczeństwa najlepiej wybrać jacht mieszczący około 8 osób. Taki kameralny dość skład załogi gwarantuje wygodę. Choć jednym z  najpopularniejszych portów w Grecji są Ateny, rejs warto rozpocząć w zatoce Zea zlokalizowanej na wschodnim wybrzeżu półwyspu Piraiki. To bardzo wygodnie usytuowana marina leżąca w zatoce Pireusu. Przy znajdującej się tam przystani jachtowej cumują piękne i okazałe jachty. W okolicy portowej promenady mamy liczne restauracje i kafejki idealnie nadające się do odpoczynku. Na początku polecamy spacer do Muzeum Marynarki, w którym obejrzeć można elementy wyposażenia okrętów pochodzących z połowy lat 70 XX. wieku. Na liście obowiązkowych zabytków w Pireusu znajdują się jeszcze katedra pod wezwaniem Świętej Trójcy wybudowana w połowie XIX wieku, ratusz i neoklasyczny teatr miejski zlokalizowany na placu miasta o nazwie Korai.

Obowiązkowy przystanek w Keos

Rejs w Grecji nie będzie kompletny bez odwiedzin na wyspie Keos. To miejsce niedocenione i nie aż tak popularne wśród turystów, które leży nieco na uboczu głównych szlaków wybieranych przez żeglarzy. Piękno wyspy tkwi w niezwykle urokliwych rybackich wioskach, miniaturowych kaplicach i klasztorach. Wśród tych ostatnich najbardziej znany  jest Panagia Kastriani z XVIII wieku.  Wyspa Keos oczaruje także miłośników przyrody. Wszystko za sprawą rosnących w głębi dębowych i migdałowych gajów. Keos zachwyca także typową dla Grecji architekturą i niebiańskimi plażami. Liczne prace wykopaliskowe prowadzone na tym obszarze przyczyniły się do odkrycia najstarszej świątyni pochodzącej z XVII wieku oraz pozostałości po zabudowaniach związanych z okresem mykeńskim. Znaleziska te okazały się być częścią osady zbudowanej z kamienia otoczonej dawniej obronnym murem, który chronił nie tylko zabudowania mieszkalne, ale i świątynie. Ciekawy jest fakt, iż w ruinach odnaleziono gliniane posągi przypominające ludzi zarówno kształtem jak i wielkością. Keos była również miejscem narodzin Symonidesa, greckiego poety chóralnego, twórca słynnego epigramatu na cześć Spartan poległych pod Termopilami.

Wenus z Milos

Żeglując w Grecji należy też udać się na Milos słynącą ze swojego „rogalowatego” kształtu. Milos opływają różnokolorowe wody, do tego posiada niezwykle barwne zabudowania, dlatego został jej nadany przydomek „kolorowa wyspa”. To właśnie tutaj odnaleziono znany na całym świecie posąg „Wenus z Milos”. Choć jego oryginał znajduje się w Luwrze, na miejscu podziwiać można gipsową kopię. Na tym jednak nie kończą się atrakcje wyspy. Ważnym jej atutem są różnorodne plaże pokryte raz kamieniami, w innym miejscu muszlami lub białym piaskiem. W ciągu dnia warto zwiedzić interesujące pod względem architektonicznym budowle – starożytny teatr, katakumby i młyn znajdujący się we wsi Tripiti.  Wieczorem swoją uwagę najlepiej skupić na cudownym widoku zachodzącego słońca. Milos to wyjątkowa wyspa, które oferuje niespotykane formacje skalne oraz świetne warunki do nurkowania. Bezpieczny do cumowania port w Milos posiada infrastrukturę sanitarną i tawerny, w których można skosztować miejscowych specjałów.  Miłośnicy dobrej zabawy znajdą dla siebie atrakcje w miejscowych klubach, gdzie imprezy trwają do białego rana.

Na zakończenie cisza i spokój

Wakacyjny rejs w Grecji warto urozmaicić wizytą na Serfios. Ta niewielkich rozmiarów wyspa (ok. 75 km2) to prawdziwa oaza ciszy i spokoju. Zamieszkuje ją około 1500 mieszkańców, bardzo pozytywnie nastawionych do żeglarzy. Spacer po wyspie powinien  odbyć się m.in. w kierunku Góry Tourlos – najwyższego wzniesienia w okolicy mierzącego 585 m. Serfios znane jest z dwóch faktów. Pierwszy z nich to strajk górników, który miał miejsce w I połowie XX wieku. Drugi znacznie ważniejszy, który zgodnie z grecką mitologią głosi, iż na Serifos rozegrała się część mitu o Perseuszu, który przyczynił się do śmierci mitycznego władcy Polidektesa. Choć na Serfios próżno szukać znaków rozwiniętej turystyki, wyspa cieszy oko urodzajnymi dolinami oraz kościołami znajdującymi się na skałach. Na noc warto zatrzymać się w zatoce Livadhi, która obfituje w miejscowe tawerny.

Jak widać rejs w Grecji może być niezwykle zróżnicowany. Żegluga między małymi portami nie musi być wcale nudna. Wręcz przeciwnie. Umożliwi nie tylko relaks i wypoczynek, ale też pozwoli nabrać sił na kolejne miesiące pracy.

Paulina Wasiluk

www.bosforrejsy.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin