Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

ABC Żeglarstwa

ABC Żeglarstwa

12 Mar, 2015

Od czegoś trzeba zacząć! –pod szyldem Polacy Dookoła Świata

Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata powstało aby zorganizować mój rejs dookoła świata, bez zawijania do portów. Tak też się dzieję i wszystko wskazuje na to, że wiosną tego roku rozpoczną się próby, specjalnie budowanego w tym celu jachtu. Rejs dookoła świata to mój pomysł na kolejny krok w zdobywaniu doświadczeń na morzu. Piszę już nie pierwszy raz o moich pomysłach na własną edukację żeglarską za sprawą opłynięcia globu, ale przecież nie od rejsu dookoła świata zaczyna się przygodę z żeglarstwem. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Polacy Dookoła Świata ma stworzyć możliwość dla innych na rozpoczęcie swojej edukacji na wodzie, która nie ogranicza się jedynie do nauki węzłów, stawiania żagli czy manewrowania łódką, ale także uczy konsekwencji, cierpliwości i kształtuje charakter

Przez lata żeglarstwo w Polsce traktowane było jako sport elitarny, na uprawianie którego nie każdy mógł sobie pozwolić. Sam nigdy nie miałem do czynienia z żadną „elitą” a jednak pływam od 7 roku życia. Wyciągając wnioski z mojego własnego przykładu, razem z moimi przyjaciółmi żeglarzami i nie tylko, doszliśmy do wniosku, że każdy kto będzie tylko chciał może spróbować swoich sił w żeglarstwie. Stąd pomysł na organizację, w ramach Polaków Dookoła Świata, szkółki żeglarskiej dla dzieci i młodzieży. Skoro mi się udało pływać nie tylko po rzekach i jeziorach, ale też po morzu i oceanie, to znaczy że wystarczy chcieć (tak wiem, to stwierdzenie mocno banalne, ale bardzo je lubię)

Od czego w takim razie zaczynamy? Od żeglarstwa na sucho. Jesienią tego roku startujemy z budową i przygotowywaniem łódek do sezonu. Łódki na jakich będziemy stawiać pierwsze kroki, to Ancory 13. Ten niewielki jachcik odkryto-pokładowy, zaprojektowany przez pod kaliską stocznię jachtową Ancora, zdobył Gwoźdź Targów Wiatr i Woda. 3,5 metrowa Ancora 13 ma jedną podstawową zaletę. Jest bardzo uniwersalna. Na bazie tego samego kadłuba możemy zbudować łódkę w wersji jednożaglowej KET, z nieolinowanym, wolno stojącym masztem, co zdecydowanie ułatwia stawianie pierwszych kroków pod żaglami, oraz w wersji Slup, gdzie mamy już do obsługi foka i uczymy się jak współpracować dwoma żaglami. Dodatkowo każda z łódek będzie miała możliwość pływania na wiosłach i na silniku. Na początku powstaną 4 łódki: dwie w wersji slup i dwie w wersji z jednym żaglem. Korzystając z możliwości jakie daje mi warsztat w którym buduję mój jacht do rejsu dookoła świata, przygotujemy skorupy 4 łódek. Następnie na przystani w Kaliszu nad rzeką Prosną, ochotnicy, pod okiem instruktora będą mogli poskładać i wyposażyć w okucia łódki, które na wiosnę będą im służyć.

Czyli mamy małą 3,5 metrową łódkę, która wiele wybacza i można czuć się na niej bezpiecznie. Tylko jakie miejsce nadaje się do nauki pływania pod żaglami? Choć wiele osób zaczyna w dzisiejszych czasach od robienia patentu jachtowego sternika morskiego i dla wielu osób chcących pływać po morzu jest to dobra droga, to ja sam odbyłem nieco inną. Pierwszy raz samodzielnie pływałem na Optymiście i to na rzece. Do dziś uważam, że dzięki temu po latach ( bo mój pierwszy samodzielny, rzeczny rejs odbyłem w wieku 7 lat) zrozumiałem na czym polega teoria żeglowania. Wiatr na rzece wymaga od nas ciągłej czujności co później pomaga lepiej zrozumieć jakie siły działają na żagle i jakie to ma znaczenie dla efektywnego pływania. Rzeka jest też dobrym akwenem na start, dlatego, że w wielu miastach w Polsce to właśnie rzeki przepływają przez miasta i mamy je pod nosem. Tylko dzięki temu, że na nogach w 10 minut od domu miałem przystań, dzisiaj planuję rejs dookoła świata.

Co potrzeba nad wodą żeby było fajnie i bezpiecznie?

Dobrze jest dysponować slipem, dzięki któremu wodowanie, niewielkiej 3,5 metrowej łódki, będzie łatwe nawet dla dzieci. Niezbędny jest również fragment nabrzeża, a najlepiej pływający pomost. Nie obędzie się też bez zabezpieczenia. Mała motorówka o nie dużym zanurzeniu przyda się gdy będziemy prowadzić zajęcia z samodzielnego pływania pod nadzorem instruktora/trenera. W naszym przypadku będzie to również Ancora 13 tylko w wersji motorowej, której 25 cm zanurzenia pozwoli podpłynąć pod każdy brzeg.

Podsumujmy:

  1. mamy łódki – niewielkie, niezatapialne, stabilne;
  2. mamy miejsce w centrum miasta gdzie łatwo się dostać pieszo lub rowerem, wyposażone w slip, nabrzeże/pomost i hangary umożliwiające posezonowe prace przy sprzęcie;
  3. Potrzebujemy instruktorów, którym żeglarstwo daje wiele satysfakcji, dzięki czemu będą potrafili przekazać to innym – dlatego trwa właśnie roczny kurs instruktorów stowarzyszenia.

W naszym stowarzyszeniu – Polacy Dookoła Świata, wiemy że te 3 podstawowe punkty pozwolą nam realizować podstawową naukę, spędzania wolnego czasu na wodzie przez dzieci i młodzież i czerpania z tego dużej satysfakcji.

Dzięki takiej aktywizacji rzeki w Kaliszu, wiele osób spacerujących w niedzielę po parku, zobaczy żagle na żywo i może którejś niedzieli pokusi się na wypożyczenie łódki i odkrycie miasta od strony wody. Takie rzeczy mogą się udać w każdym mieście przez które płynie rzeka lub znajduje się w pobliżu jezioro.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin