Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Startuje Nord CUP 2014

Startuje Nord CUP 2014

11 Lip, 2014

 

Blisko 200 jednostek zgłosiło się do dziewiątej edycji regat Nord CUP. Wśród uczestników będzie m.in. olimpijczyk z Londynu, Piotr Kula. W dziewięciodniowej rywalizacji, od 28 czerwca do 6 lipca, zaprezentują się żeglarze aż w 20 klasach. Hobie 16, Hornet i Nautica 450 na wodach Zatoki Gdańskiej wyłonioną mistrzów Polski. Bazą zmagań jest Centrum AZS Galion w Górkach Zachodnich. Walka na wodzie doskonale będzie widoczna z plaż w: Brzeźnie, Stogach i Sobieszewie.

Nord CUP 2014 wystartuje w sobotę w samo południe. To już dziewiąta edycja tych zmagań, która od 2010 roku gości w jednej z najnowocześniejszych marin w Polsce – Galion AZS Marina. Przeniesienie regat do gdańskich Górek Zachodnich nadało im nowego wymiaru. W premierowej edycji, w 2006 roku w Jastarni wystartowało 17 jachtów, obecnie spodziewamy się ponad dziesięć razy więcej jednostek.

– W Centrum Galion żeglarstwo obecne jest nie tylko od święta. Poza Nord CUP po raz trzeci z rzędu zorganizujemy m.in. mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. Rozwijamy również szkółkę dla najmłodszych w klasie Optimist. Trwa również rekonstrukcja jachtu AZS Wrocław „Panorama” – wylicza Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion w gdańskich Górkach Zachodnich.

W tegorocznych regatach wystartuje aż 20 klasach żeglarskich. Na początek stanie na starcie dziewięć z nich: Delphia 24 OD, Skippi 650, Hobie 16, Hornet, Finn, Nautica 450, Europa, OK Dinghy i Snipe. Rywalizacja w trzech z nich ma rangę mistrzostw Polski. Medale zostaną rozdane dla zwycięskich załóg jachtów Hobie 16, Hornet i Nautica 450. Zaraz po nich, we wtorek, ścigać się będą zawodnicy w klasie Laser 4.7, a także Optimist, Open BiC i Techno 293. W drugi weekend startować będą jachty klas D-One, 505, Korsarz, Żagle 500, Micro, jachty klasyfikowane wg ORC Club, KWR i kategoria OPEN oraz Omega Sport i Omega Standard.

W piątek dzień przerwy od wyścigów, ale nie od pływania. Tego dnia o godz. 14:00 odbędzie się sesja treningowa dla jachtów morskich, przeprowadzona będzie pod okiem trenerów z żaglowni North Sails. To świetna okazja do ostatniego sprawdzenia się m.in. przed Wyścigiem o Bursztynowy Puchar Neptuna, który odbędzie się w sobotę (5.07.2014) o godz. 12:00.

Zapowiada się ostra rywalizacja. W trakcie rejestracji on-line zgłosiło się blisko 200 jednostek, a to nie koniec, gdyż zawodnicy mogą się rejestrować również na miejscu, w biurze regat. Kogo zobaczymy podczas regat Nord CUP? W Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna, wystartuje Piotr Tarnacki, wielokrotny mistrz świata w klasie Micro oraz Zbigniew Gutkowski, drugi w VELUX 5 OCEANS 2011. Obok jachtów morskich, zobaczymy w tym roku spore grono kitesurferów. W klasie Delphia pojawi się m.in. aktualny lider Pucharu Polski, Vectra Sailing Team oraz oba zespoły sklasyfikowane aktualnie tuż za nim, Apotex i Cellfast. Natomiast w klasie Finn szykuje się bardzo silna konkurencja dla Piotra Kuli, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012). Wśród startujących zapowiedział się m.in. Jarosław Kula, ojciec olimpijczyka. Równie silna ekipa ma się pojawić w klasie Laser 4.7, która pojawi się tu po raz pierwszy – dotychczas zarejestrowały się 24 osoby. Po raz kolejny na starcie staną jachty klasy Korsarz, w tym ubiegłoroczny zwycięzca, Jerzy Czerwiński na POL14. W klasie 505 także pojawi się broniący tytułu Bartosz Makała, który pływać będzie na nowej łodzi. Natomiast wśród startujących w klasie Omega zobaczymy m.in. prezesa klasy, Tomasza Micewicza oraz Kamila Ortyla, byłego reprezentanta Polski w klasie 49er.

Do zobaczenia na IX regatach Nord CUP!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin