Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Rodzinne wakacje na jachcie

Rodzinne wakacje na jachcie

14 Lut, 2014

Dalmackie wybrzeże doskonale nadaje się do żeglowania z dziećmi. Wakacjom spędzonym w rodzinnym gronie sprzyjają zarówno łagodne wiatry, które nie wymagają aż tak intensywnej pracy na pokładzie, jak i nieduże odległości między poszczególnymi marinami. Za żeglowaniem z dziećmi w Chorwacji przemawia także bardzo dobry stan tamtejszych portów.

Dobrze zorganizowany rejs wakacyjny z udziałem dzieci łączy w sobie aktywny wypoczynek i niezapomnianą, pełną wrażeń żeglarską przygodę. Rejs jachtem zapewnia fantastyczne doznania i przeżycia, które na długo pozostają w pamięci. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć atrakcje niedostępne z lądu. Dlatego z roku na rok coraz więcej rodzin decyduje się zabrać na pokład statku swoje pociechy. Jak widać wakacje na jachcie stają się niezwykle popularną formą spędzania urlopu także wśród rodzin z dziećmi.

Żeglowanie nigdy się nie nudzi

Wakacyjny rejs jachtem to bardzo ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. Żeglowanie dostarcza wiele przyjemności, pozwala oderwać się od codziennych trosk i obowiązków, umożliwia poznanie nowych ludzi i miejsc, ponadto dostarcza ciekawych doświadczeń. Podczas rejsu można spędzać czas aktywnie lub spokojnie delektować się malowniczymi krajobrazami, ciszą i spokojem. Żeglowanie to sport, który nigdy się nie nudzi. Każdy rejs jest bowiem inny. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie, regularnie zwiększa się liczba miłośników żeglowania także wśród najmłodszych. Rodzice z chęcią zarażają pasją swoje dzieci.

Warto żeglować z dziećmi

Żeglowanie z dziećmi ma wiele zalet. Przed wszystkim wzmacnia więzi między członkami rodziny, pomaga budować wspólne doświadczenia i wspomnienia, umożliwia dziecku właściwe spożytkowanie energii, neutralizuje stresy i przeciążenia psychiczne. Wspólne żeglowanie pomaga także w wychowaniu i kształtowaniu osobowości dziecka, rozwija wyobraźnię i chęć poznania świata. Dostarcza też wiele radości. Ponadto dzieci przyzwyczają się do aktywnego spędzania czasu, ucząc się dobrych nawyków już od najmłodszych lat.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć żeglowanie z dziećmi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to to pytanie. Jest to bowiem bardzo indywidualna sprawa. Znane są przypadki żeglowania nawet z półrocznymi maluchami. Najwięcej jednak przyjemności czerpią dzieci nieco starsze, w wieku 2-7 lat.


Dobrze zaplanuj trasę rejsu

Planując trasę należy wziąć pod uwagę najmłodszych uczestników rejsu. Im dzieci młodsze, tym przeloty między poszczególnymi portami powinny być krótsze. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo ruchliwe, do tego szybko się nudzą. Dziennie żeglowanie nie powinno przekraczać więc 5 godzin. Planując trasę należy wziąć pod uwagę nie tylko odległość między poszczególnymi wyspami, ale i ich malowniczość. Im ciekawsze widoki, tym lepiej.

W czasie trwania rejsu warto również zadać o atrakcje dla najmłodszych. Nie można bowiem liczyć na to, że maluchy same zorganizują sobie zabawę. Jeśli dziecko jest na tyle duże i może uczestniczyć w pracach pokładowych, powinniśmy dać mu taką możliwość. Wielkie znaczenie mają również miejsca wybierane na postój. Dlatego nie zostawiajmy tej kwestii przypadkowi. Dobrze by mariny nadawały się do kąpieli, zabawy i spacerów.

Dlaczego akurat Chorwacja?

Dalmackie wybrzeże i morze Adriatyckie to istny raj do żeglugi z dziećmi. Różnorodność krajobrazu, łagodne wiatry, sprzyjająca pogoda, ciepłe i czyste morze, do tego urozmaicone, pełne zatok i wysepek – wybrzeże. Chorwacja to bardzo urokliwa kraina, która słynie z bogatej kultury i tradycji. Podczas rejsu po Adriatyku dzieci spotkają nietypowe stworzenia morskie. Będą miały okazję wędkować i przyrządzić to, co zostało wcześniej złowione.

Niewątpliwą zaletą pobytu w Chorwacji jest również możliwość bliskiego obcowania z kulturą tego kraju. Pod tym względem Dalmacja oferuje bardzo dużo. Spotkać tutaj można liczna zabytki pochodzące z okresu rzymskiego, czy wczesnobizantyjskiego. Bez przeszkód można też znaleźć pamiątki kultury przedromańskiej, romańskiej i gotyckiej. Na uwagę zasługują także zabytki przyrodnicze.

Chorwacja to również kąpiele w lśniącym morzu, delektowanie się ostrygami i mulami, spacery po miastach przesiąkniętych historią i odpoczynek w cieniu zabytków. A jest co zwiedzać. Łącznie bowiem linia chorwackiego wybrzeża liczy 5790 km, z czego 1778 km przypada na linię brzegową i ponad 4000 km na obrzeża wysp. W miejscu tym warto wspomnieć, że Chorwacja znana jest z marin o bardzo wysokim standardzie oraz mniejszych portów i zatok idealnie nadających się do kotwiczenia, w których panują sterylna wprost czystość, spokój i kultura. Do tego w prawie niemal każdym porcie korzystać można z licznych atrakcji dodatkowych jak: surfing, narty wodne czy nurkowanie.

Paulina Wasiluk

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin