Ogólnopolska giełda jachtów, łodzi i czarterów

Jesienią na Morze Śródziemne

Jesienią na Morze Śródziemne

4 Lis, 2012

Jak wiadomo jesienna aura często nie sprzyja żeglowaniu po Bałtyku. Oczywiście wciąż jeszcze spotyka się rozsiane po morzu białe żagle, a ci, którzy lubią tą porę roku zawsze uważają, że lato jest dla nich po prostu zbyt nudne, jednak większość żeglarzy, gdy kończy się sezon, wiesza sztormiaki do szafy i przygotowuje się mentalnie do kilku miesięcy bez wodnych eskapad. Tymczasem przecież jesień wcale nie musi oznaczać końca żeglarskiej przygody. Warto spróbować dalszej wyprawy, np. na Morze Śródziemne.

Rejsy zorganizowane
Już od kilku lat można znaleźć w internecie i w prasie żeglarskiej ogłoszenia firm zajmujących się organizacją rejsów po znacznie cieplejszych akwenach. Choć wielu z nas kuszą zapewne morskie wojaże po Karaibach, to na początek warto zastanowić się nad nieco bliższymi lokalizacjami, choćby po to, by przekonać się jak dajemy sobie radę z żeglugą w nieco odmiennych warunkach. Oczywiście jeśli jesteśmy już doświadczonymi żeglarzami i mamy na koncie kilka podróży dalekomorskich na jachcie, możemy sobie pozwolić na dalszą wyprawę. W takiej sytuacji to jedynie kwestia kosztów i dopilnowania spraw organizacyjnych przy planowaniu rejsu.
Korzystając z gotowych rozwiązań licznych biur podróży morskich, które organizują czarter, ubezpieczenie, a nawet przelot załogi na miejsce w którym zacumowany jest jacht, zyskujemy duży komfort organizacyjny. Jeśli mamy do czynienia z dobrą ofertą, pozostaje nam jedynie formalne sprawdzenie wszystkich punktów oferty i ustalenie z organizatorem wszelkich kwestii, które mogą budzić naszą niepewność lub choćby wątpliwości.
Najważniejsze kwestie w takim przypadku, to przede wszystkim ubezpieczenie i szczegóły dotyczące kwestii finansowych. Kiedy już polecimy do Włoch czy do Grecji i na miejscu okaże się, że łódź w jakimś sensie nie spełnia naszych wymagań albo nie zostały dostarczone jakieś zamówione rzeczy, warto wiedzieć jak powinniśmy postąpić, z kim się kontaktować i jak najszybciej rozwiązać problem. Przeszukiwanie dokumentów w nerwach nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie urlopu, dlatego warto przygotować się wcześniej i mieć pod ręką numer telefonu kontaktowego do osoby odpowiedzialnej za realizację naszej umowy.

Na własną rękę
Zorganizowane czartery jachtów na Morzu Śródziemnym, to dziś już całkiem spora część rynku usług turystycznych. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie zorganizować sobie takiego rejsu sami.
Za pośrednictwem internetu bez problemu znajdziemy firmy zajmujące się czarterem, wyposażeniem, a nawet agentów, którzy są w stanie na miejscu wybrać dla nas ciekawe oferty i przesłać je do wyboru. W ostateczności możemy nawet dotrzeć bezpośrednio do właścicieli jachtów, nawiązać z nimi kontakt i ustalić warunki czarteru.
Oczywiście w takiej sytuacji bardzo ważne są wszelkiego rodzaju umowy. Nie da się ukryć, że zabierze to sporo czasu, jednak satysfakcja związana z samodzielnym zaplanowaniem rejsu dokładnie w taki sposób, w jaki chcemy by on wyglądał, nie da się porównać z niczym innym.
Kontrola, jaką zyskamy samemu zajmując się organizacją rejsu, pozwoli nam samodzielnie zorientować się w rynku i dostosować wybrane oferty do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Porównując kilka propozycji szybko dojdziemy do wniosku, że na niektórych rzeczach możemy zaoszczędzić. Inne jednak zawsze pozostają w podobnej cenie. Warto sobie to wszystko notować, by wybrać najlepszą ofertę.

Planowanie rejsu
Oczywiście planowanie powinniśmy zacząć przede wszystkim od podstawowego założenia, czyli terminu. Od tego zależeć mogą ceny, pogoda i wiele innych czynników. Na przykład późna jesień we wschodniej części Morza Śródziemnego może się wprawdzie okazać tania, ale ze względu na wyjątkowo silne wiatry nasze możliwości lokomocyjne w tym rejonie będą bardzo ograniczone. Może się nawet okazać, że z dwutygodniowego rejsu wypadnie nam nawet 5-6 dni stania na cumach w porcie, właśnie z powodu kiepskich warunków atmosferycznych.
Oczywiście planując rejs nie możemy zapomnieć o skompletowaniu załogi. Jest to ważne również pod względem formalnym, ponieważ w zależności od wielkości jachtu, który chcemy wyczarterować, będziemy potrzebowali różnych uprawnień. Wprawdzie północne kraje Morza Śródziemnego, należące do Unii Europejskiej, mają podobne przepisy w tej kwestii, lecz zawsze lepiej sprawdzić zawczasu czy coś się w tej kwestii nie zmieniło. Dochodzimy w tym miejscu do kolejnego punktu. Żeby wiedzieć do jakiego prawodawstwa powinniśmy się dostosować, musimy mieć zawczasu gotowy plan rejsu. Porty, które chcemy odwiedzić, akweny, po których chcemy pływać – wszystko to jest niezwykle istotne, również ze względów wizowych. Może się okazać, że niektóre z naszych planów będziemy musieli skorygować. Dobrym przykładem może tu być izraelska wiza w paszporcie. Jednak pieczątka wystarczy, żebyśmy mieli problemy z zawitaniem do portów w niektórych krajach arabskich.
Kiedy już ustalimy czas trwania rejsu, miejsca, do których mamy dotrzeć i podzielimy cały szlak na poszczególne odcinki, szacując czas, jaki może nam zająć podróż, warto dokładnie sprawdzić ceny i warunki w portach oraz rozeznać się w kwestiach związanych z bezpiecznymi kotwicowiskami.

Atrakcje turystyczne
Najprzyjemniejszą częścią całej procedury planowania rejsu po Morzu Śródziemnym jest niewątpliwie praca z przewodnikami i poradnikami turystycznymi, z których dowiemy się co w jakiej okolicy warto zobaczyć.
Jako że podróż drogą morską może zawsze oznaczać niespodzianki, warto zrobić sobie plan z dużą ilością ciekawych miejsc do zobaczenia w określonych rejonach, jednak trzeba od razu przyznać przed samym sobą, że wszystkich punktów tego planu nie zrealizujemy. Jeśli bowiem okaże się, że z jakichś powodów – choćby pogodowych – utkniemy w którymś z portów, dobrze mieć na tą okazję rozbudowany plan zwiedzania. Jeśli jednak nie uda się zrealizować tego planu, nie powinniśmy się martwić. Zawsze warto coś zostawić na kolejny rejs.
Basen Morza Śródziemnego, to miejsce o wyjątkowo interesującej historii, wielu z nas zwiedzało już poszczególne atrakcje turystyczne i ma świadomość tego jak wiele do zaoferowania ma tamten region. Warto też jednak zwrócić uwagę nie tylko na zabytki, ale również na kulturę. Miejscowe święta, niekiedy nawiązujące do stylu obrzędowego, mogą być niebywale atrakcyjnym i niepowtarzalnym przeżyciem dla kogoś z naszej części Europy.
Warto też pamiętać, że Morze Śródziemne, to nie tylko Grecja i Włochy. Kiedy już znudzą nam się souvlaki i pizza, powinniśmy mieć możliwość dotarcia do miejsc, w których jeszcze nie byliśmy, gdzie panują również odmienne, czasem dość egzotyczne obyczaje kulinarne.

Pomoc w przygotowaniach
Mimo że wiele rzeczy możemy załatwić sami, oszczędzając przy tym nieco pieniędzy i realizując swoje ambicje organizacyjne, niekiedy może się okazać, że warto jednak skorzystać z pomocy. Wśród ofert firm zajmujących się turystyką morską pojawiły się w ostatnich latach również takie, które nie zajmują się kompleksową obsługą czarterów, a jedynie pomagają klientom w uzyskaniu pewnych informacji, skompletowaniu dokumentów i ogólnej orientacji w kwestiach prawnych, kulturowych i meteorologicznych.
O ile o dokumentach często sami jesteśmy w stanie pomyśleć, a na spotkanie z inną kulturą przygotujemy się przez lekturę, to już dotarcie do profesjonalnych danych meteorologicznych może być niekiedy skomplikowane. Jeśli na dodatek nie znamy się na tych kwestiach zbyt dobrze, warto czasem zaufać specjalistom. Warunki hydro-meteorologiczne w określonych partiach Morza Śródziemnego w wybranym przez nas czasie mogą się diametralnie różnić. Ważne jest, by ktoś potrafił korzystać z atlasu map dla pilotów. Dlatego właśnie, dzięki takiej pomocy jesteśmy w stanie skorygować jeszcze plan podróży lub przesunąć nieco czas, w którym planujemy rejs. Nawet jeśli mamy doświadczoną załogę, warto czasem ułatwić sobie nieco życie i nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Przygody są co prawda wskazane, ale nie muszą one oznaczać od razu brawurowej nawigacji i problemów z jachtem.

Pierwszy samotnie zaplanowany rejs po odległym od Polski akwenie może się wiązać z pewnymi komplikacjami, może też kosztować nieco nerwów. Z każdym kolejnym jednak będziemy już mieli o wiele więcej doświadczenia. Z czasem może się nawet okazać, że to my mamy kompetencje do udzielania porad innym. Kto wie, może nawet uda się kiedyś zarobić na tym parę groszy. W końcu większość firm turystycznych powstała z miłości do podróży i przygód.


Rafał Chojnacki
fot.depositphotos.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Directory powered by Business Directory Plugin